TGArchive
·3 хв читання · 554 слова·👁 23.2K300

Уряд підніме податки?

Публікуємо коротку вижимку про те, що там збирається впроваджувати уряд і чому це неоднозначна історія. Скоро буде відеорозбір.

Сьогодні зранку ряд українських ЗМІ заявили про те, що уряд збирається підвищити податки. Військовий збір хочуть підвищити з 1,5% до 5%, ПДВ на 2-3%(йдуть дискусії) і можливо впровадять військовий збір для ФОПів у розмірі 5%.

Наша країна у великій потужній війні на які потрібні значні ресурси в тому числі фінансові ресурси. Коли мова заходить про фінансові ресурси, то потрібно в першу чергу мислити категоріями раціональними

По військовому збору з точки зору ефективності - це рішення матиме певний сенс, адже це збільшить надходження до бюджету і навряд чи настільки сильно вдарить, щоб завести все в тінь. Кажуть про цілих 100 млрд ₴ на рік додаткових надходжень, що є чималою сумою. Проте з цією історією є ряд питань про які ми скажемо в кінці.

Підняття ПДВ на 2-3%, головне, що ви повинні знати про цю змінну, що вона торкнеться абсолютно кожного, бо означає, що ціни майже на всі товари та послуги зростуть, не факт, що на ці 2-3%, але точно зростуть, накладіть на це також підняття акцизів та податків на топливо і ви можете отримати певне пришвидшення інфляції.

Разом з тим, знову таки питання ефективності. Підняття ПДВ на 1% принесе близько 40 млрд ₴. Підняття на 2-3%, це вже 80-120 млрд ₴ в рік. Це суттєві плюси

Очевидно суттєвим мінусом є те, що за це підняття заплатять громадяни купуючи більш дорогі товари, разом з тим є ризик зростання тіні, тому що магазин, який буде перераховувати ПДВ у бюджет стане менш конкурентним, а ніж той, хто цього не робить. Проте, простір для переходу в тінь не такий вже й великий

По рішеннях, підвищення ВЗ та ПДВ може бути виправданим в умовах війни, плюсом є те, що ставку податку можна буде відкотити назад, а витрати на адміністрування зараз суттєво не зростуть.

Військовий збір для ФОПі у тому вигляді у якому зараз бачимо, тобто 5% від доходу - тотальна штанга, яка матиме серйозні негатині наслідки. А те що ВЗ по суті додатковий податок на доходи, який можна потрати на будь-що, і не лише на війну буде ще більше спонукати йти в тінь. І у випадку з ФОПами імовірність того, що ефект Кривої Лаффера себе проявить, є дуже високим.

ВЗ сплачується до загального фонду державного бюджету. Тобто військовий збір, ніякий не військовий - це просто додатковий збір до вашої заробітної плати. Хороша маркетингова кампанія минулих урядів.

Пора б уже перейти від маркетингу до діла і ВЗ збирати в окремий фонд з якого фінансувати виключно закупівлю зброї чи інші виключно військові видатки

Варто також зазначити, що питання доходів бюджету буде закривати простий працюючий українець зі свого доходу чи споживання. В той же час як уряд дотує ціни тарифи. Дотуючи їх в тому числі для людей, які володіють величезними будинками, і які самі спроможні за це платити. Але платить за це простий працюючий українець

Може замість того, щоб тиснути на тих, хто вже платить на тих, хто не платить нічого? Як от контрафактні тютюниики чи спиртовики, про додаткові джерела доходу у нас є ціле відео. Бо виходить так, що ті що платять будуть платити ще більше, а ті що не платять продовжать не платити.

Уряд дуже активний у впровадженні нових фіскальних норм, але на жаль його активність не поширюється на скорочування роздутої соціалочки чи присікання системного ухилення від сплати податків.

@OstanniyCapitalist

Відкрити в Telegram
Повернутись до каналу