TGArchive
·2 хв читання · 311 слів·👁 27.7K37💬 42

Ми поговорили про математику і про принцип. Але треба згадати і про капітал, і про мотивацію капіталу працювати

Сьогодні є непогана програма уряду: домогосподарства мають можливість взяти безвідсотковий кредит на сонячні електростанції на свої будинки і продавати електроенергію за зеленим тарифом.

У повністю ринкових умовах, без повномасштабного вторгнення, без серйозних втрат в енергетиці – ми б сказали, що це дуже дивна програма. Але зараз у нас є потреба швидко нарощувати генеруючі потужності.

І ця програма дає можливість якимось чином диверсифікувати енергетику і хоча б на рівні домогосподарств зробити енергонезалежні точки, які не будуть потребувати держави. Це як ФОПи у 2000-х, ви самі можете взяти відповідальність за свою енергетичну стабільність.

Але ми знаємо реальні приклади, де люди починають про це думати, рахувати і розуміють, що для цього потрібно докласти зусиль та часу, і відмовляються це робити. Бо навіщо?

Але якби ціна на електроенергію для населення була як ринкова, то кожне домогосподарство, яке має можливість взяти "безкоштовний" кредит, почало б це робити.

У поведінковій економіці є принцип: краще відчути, ніж побачити чи зрозуміти. Ви можете скільки завгодно разів казати "економте електроенергію" – але цього не буде. Люди дійсно почнуть економити електроенергію тоді, коли почнуть платити за неї стільки, скільки вона коштує. Як тільки прийде платіжка, так одразу з'явиться бажання економити.

І це стосується всіх ресурсів. Не працює просто сказати "економ". Працює – відчути, наскільки це дорого. Бо це дорого. А ми це ховаємо в збитках державних підприємств, перетворюємо їх не на ринкові структури, які мають заробляти гроші для бюджету, а на клоаки, які різними схемами мають фінансувати чи то роздачу грошей, чи то інші сіруваті історії, – це неправильно.

І саме тому ми хочемо підняти це питання системно. Хочемо звернути увагу всього суспільства на проблему з необдуманою роздачею ресурсу. Тому просимо вас підтримати петицію, щоб Кабмін бачив, що суспільство розуміє наслідки таких недалекоглядних дій.

Підтримайте петицію: https://petition.kmu.gov.ua/petitions/9741

Останній Капіталіст | Підтримати наc на MonoBase

Відкрити в Telegram
Повернутись до каналу