Яка доля військових облігацій в Україні?
На початку жовтня у "Дії" з'явилася можливість швидко та легко придбати військові облігації (військові облігації внутрішньої державної позики). Проте, ажіотажу ця нова послуга не викликала - ставки по облігаціям традиційно низькі, оскільки Мінфін їх позиціонує у першу чергу як певного роду донат з кешбеком. Та і ще до появи облігацій в "Дії", їх можна було придбати у застосунках найбільших банків України.
Найголовнішою причиною низькою ажіотажу є низькі ставки по військовим облігаціям. Ті військові ОВДП, що продає Мінфін простим смертним, а саме фізичним та юридичним особам, мають фіксовані ставки менші за темпи інфляції. Наприклад, ставка по річним облігаціям складає 14%, при цьому за прогнозом Кабміну, інфляція у 2023 може сягнути 30%.
Але є в Україні ще один вид військових облігацій, що прихований від простих смертних, а ОВДП у власності НБУ. Так-так, саме ті, для яких "друкуються" гроші. Це ті облігації, для яких НБУ проводить емісію грошей і викупає їх в Мінфіну. Вони відрізняються від простих військових облігацій двома ознаками.
Перша - дохідність. Ставка по облігаціям "НБУ" не є фіксованою, вона залежить від облікової ставки, якщо точніше - вона є середнім арифметичним облікових ставок, що діяли впродовж року. Вже стало відомо, що у наступному році НБУ не збирається змінювати облікову ставку і вона складатиме 25%. Куплені зараз НБУ облігації матимуть дохідність 25%, оскільки що у період випуску, що у період проведення купонного платежу (виплата відсотків), ставка складатиме 25%.
Друга - строки погашення. На відміну від "простих" облігацій, у яких срок погашення півроку, рік, у облігацій НБУ срок погашення - 30 років. Тобто, номінальну вартість облігації (її тіло, ті самих 1000 грн), вам виплатять лише через 30 років. Це було зроблено для того, щоб НБУшні облігації не тиснули на і так дефіцитний державний бюджет, у найближчі роки виплачуватиметься виключно купонний дохід (тобто якраз оці відсотки).
НБУ хоче відкрити вторинний ринок своїх військових облігацій, тобто дозволити їх перепродаж фізичним та юридичним особам. І для того, щоб зробити їх привабливішими, хоче запропонувати покупцям "костиль", що нівелює довгостроковість облігацій, а саме - опціон.
При купівлі облігацій НБУ на вторинному ринку, Нацбанк укладатиме опціон з покупцем. Тобто, покупець купує облігації НБУ, НБУ продаючи їх укладає угоду про те, що через рік НБУ зобов'язаний викупити облігації, купуючи їх і сплачуючи покупцеві назад вартість облігації. Таким чином, фактор довгостроковості буде нівельовано, а фізичні та юридичні особи отримають вигіднішний інструмент заощаджень.
Для Мінфіну це нічого не змінить - він у будь-якому випадку мав би провести купонні платежі. Але при цьому, виплату номінальної вартості він не буде змушений проводити у короткостроковій перспективі, на відміну від "звичайних" військових ОВДП. Але, Мінфін вже висловив свої перестороги щодо появи конкурента у вигляді вторинного ринку НБУ, начебто це зменшить привабливість військових облігацій. Неможливо зменшити те, чого немає. Якби звичайні облігації були б привабливими, то Мінфін не провалював би аукціони з їх продажів і не звертався до НБУ з проханням надрукувати грошей.
Якщо НБУ зможе відкрити вторинний ринок своїх ОВДП, громадяни отримають додатковий інструмент збереження своїх заощаджень у гривні, а сам регулятор зможе зменшити кількість "зайвих" гривень в економіці через зламаний механізм монетарної трансмісії, коли обсяги кредитування малі, а кількість депозитів велика.
Скоріше за все, відкриття Нацбанком вторинного ринку ОВДП і стане тим самим компромісом між Мінфіном, що не хоче збільшувати боргове навантаження, і НБУ, який хоче зменшити тиск на гривню та створити збільшити привабливість гривневих активів. Керівництво НБУ виступає за якнайшвидший запуск цього інструменту, а Мінцифри вже готовий надати майданчик НБУ у "Дії". Чекаємо.
@OstanniyCapitalist
